Deutsch Česky
Cihelna Šitbořice

Plné pálené cihly

Cihelna Šitbořice se specializovala na produkci plných cihel velkého formátu vhodných zejména pro náročné aplikace ve stavebnictví. Hlavní uplatnění nachází při stavbě nosných zdí u vinných sklípků. Vysoká odolnost vůči klimatickým vlivům a erozi však předurčuje šitbořické cihly pro použití při stavbách nosných neomítaných zdí běžných budov. Technické parametry těchto cihel jsou shrnuty v následující tabulce.

Základní fyzikální parametry cihel

Rozměry vypálené cihly: 290×140×65 mm Pevnost v tlaku: 24 MPa
Hmotnost vypálené cihly: 4,1 kg Nasákavost: 15 %
Objemová hmotnost: 1 600 kg/m3 Tepelný odpor zdiva: 0,73 m2·K/W
Součinitel prostupu tepla: 2,87 (při 140 mm)
Zvonivka (klinker) Zvonivky (klinkery) Zvonivka (klinker) Cihly v kruhové peci po vypálení Cihly po vypálení a po vytřídění Cihly uskladněné na paletách Cihly připravené na zimu

Příslušné zákony a nařízení, jakož i oborové normy, jimiž se řídí výroba pálených cihel a kontrola jakosti, jsou uvedeny v prohlášení o shodě.

Vlastnosti cihel vyráběných v Šitbořicích jsou naprosto unikátní. Nic podobného nenajdete ani v běžných prodejnách stavebnin, ani ve stavebních hypermarketech. Jedná se o klasické tvrdé "zvonivé" cihly, kterým dlouhodobě nevadí vlhkost ani drsné klimatické podmínky. Mají vynikající mrazuvzdornost. Odolnost je vidět na staveních nejen v Šitbořicích, ale i v okolí Šitbořic, kde byly stavovsky účelově stavěny domy bez omítky. Tyto i po téměř sto letech nevykazují žádnou korozi. Je to prostě způsobeno specifickou konzistencí hlíny, která se vyskytuje právě ve svazích nad Šitbořicemi.

Zákazník při výběru cihel Plné pálené cihly připravené k odvozu Plné pálené cihly před nakládkou Nakládání pálených cihel před odvozem Plné pálené cihly odvážené k zákazníkovi

Pro své jedinečné vlastnosti představují šitbořické pálené cihly ideální stavební materiál na stavby vinných sklepů, u nichž je vyžadováno vysoce stabilní zdivo, které dlouhodobě odolává vlhkosti a jiný erozivním vlivům. Vinařům a jiným výrobcům vína se vrátí kvalita těchto cihel v dlouhodobě kvalitním vzhledu zdiva v jejich sklípcích. Stavitelé rodinných domků je pak dodnes používají jako neomítané estetické zdivo.

U hospodářských budov je zase výhodné použít tyto pálené cihly právě proto, že nemusí být omítané. Tím se totiž výrazně snižují náklady nejen při vlastní stavbě samotné budovy, ale hlavně při jejím prakticky bezúdržbovém provozu. Z obdobných cihel „zvonivek“ byla například postavena čistírna odpad­ních vod v pražském Bubenči, kde tyto cihly slouží svému účelu více než sto let prakticky bez známek poškození.

Odolnost a trvanlivost Šitbořických cihel

Dozdívka po opravě elektroinstalace Dozdívka po opravě elektroinstalace

Fotografie vlevo ukazuje, jak dopadlo dozdívání dolní části stěny budovy po provedené opravě elektroinstalace. Pro dozdívku totiž nebyly použity originální šitbořické cihly, ale pouze obyčejné cihly, které bez ochranné omítky již během krátké doby podlehly povětrnostním vlivům.

Šitbořické zvonivky nad nimi září novotou i po čtvrt století od dokončení stavby, a to přesto, že v rozích dotyčné budovy musely být navíc použity řezané cihly, jelikož stěny budovy nebyly navzájem kolmé.
(Viz reference: Domov pro seniory.)

Řezané šamotové cihly

Řezání cihel je obvyklá úprava tvaru a není problematická ani u běžných cihel, jestliže jsou ovšem ve finále chráněné omítkou. Jsou-li však cihly takzvaně přiznané, to znamená, že zdivo není omítnuté, potom působí povětrnostní vlivy přímo na cihly. Při řezání se odkryje jádro cihly, které může být vůči vlivům počasí náchylnější, pokud nebyla cihla dostatečně vypálená nebo pokud byla vyrobená z méně kvalitního materiálu.

Na fotografii vpravo je vidět sloupek plotu zhotovený z relativně kvalit­ních šamotových cihel. Jenže část cihel musela být upravena řezáním a právě u nich je zjevné, že se drolí. Třebaže se na první pohled jedná pouze o estetický problém, může časem přerůst v problém statický. U plotu to není důvod k vyhlášení havarijního stavu, ale stane-li se to u budovy ?

Domov pro seniory - Náměšť nad Oslavou Domov pro seniory - Náměšť nad Oslavou Domov pro seniory - Náměšť nad Oslavou

Na fotografiích výše je již zmíněný Domov pro seniory v Náměšti nad Oslavou, kde musely být použity řezané šitbořické cihly, které ani po desetiletích nevykazují žádné známky koroze či opotřebení a zdivo vypadá stále jako nové. A právě to je typická vlastnost cihel známých jako zvonivky nebo v pohraničí jako klinkery.

Speciální produkty

Kromě lícových cihel neboli zvonivek (zvaných též klinkery) vyrábí cihelna také speciální produkty na zakázku. Například cihelné dlaždice ze Šitbořic byly použity při rekonstrukci dlažby kostela svatého Víta v Jemnici.

Cihelné dlaždice Cihelné dlaždice Cihelné dlaždice Cihelné dlaždice

Fotogalerie

Akční nabídka

Výprodej červených cihel
na vnitřní zdění

Akční cena
15,00 Kč/ks + DPH

Nabídka platí do vyprodání
stávajících zásob

Akční nabídka


Drcené cihly

pro
zahrádkářské účely

Historie

Jak nakoupit

Kontakt

mobil:  +420 725 332 942
e-mail:  cihelna.sitborice@seznam.cz
cihelna Šitbořice © 2011-2023    ·    obchodní podmínky    ·    ochrana osobních údajů    ·    prohlášení o shodě